Nezařazené

Brambory na zimní uskladnění

Psal jsem v minulém článku, že KONZUM  v Králíkách (u kruhového objezdu vedle benzínky) nabízí brambory na zimní uskladnění. Připadalo mi to jako vzpomínka na minulost, protože si nejsem vědom, jestli tuto službu nabízí i hypermarkety.
Dříve tuto službu nabízely prodejny OVOCE-ZELENINA, které byly buď pod Jednotou nebo pod Pramenem. Ale co navíc, měli svoje náklaďáky a pytle brambor rozváželi po sídlišťích k panelákům i k rodinným domům a k bytovkám. 

Protože jsem ve třeťáku na učňáku propadl z jazyka českého a dělal jsem reparát po prázdninách, tak otec rozhodl, že budu o prázniných brigádničit, abych poznal, jak se těžce vydělávají peníze a zač je krajíc chleba. Tak se stalo, že jsem šel do velkoskladu rozvážet právě ty brambory. V kabině jsme byli tři, řidič a dva závozníci. Pytle jsme si hodili přes rameno a skládali je na sebe u vchodu, nebo u branky. Někdy to bylo po chodníku od zaparkovaného auta dost daleko. A teď to přijde – starší lidé nás prosili, ať jim to zaneseme až do sklepa. Za mírný bakšiš. Na konci směny jsme vytáhli bankovky z kapes, dali je na jednu hromádku a dělili jsme se rovným dílem o lup, jako lopežníci. Byl to docela slušný přivýdělek k normálnímu platu.

Také jsem dělal průvodšího v tramvaji. To byly takové ty dřevěné bedny bez dveří, nebo i se šoupačkami, které ale byly v létě stejně pořád otevřené, takže se někdy stálo i na těch stupačkách, jak byly šaliny narvané. A tím davem se měl průvodčí s brašnou protláčet a volat: „Přistoupil, prosím!“ Tak jsem to mnohdy vzdal. Na konci šichty se musela na dispečinku udělat uzávěrka a odevzdat peníze a zbylé lístky.

Jezdil jsem linku Hrabová Ščuči – Hranečník, Svinov – Kyjovice, z vozovny v Porubě na IV. obvodě do Vítkovic. Ta Vítkovická 3 byla taková úzká žehlička a když se ve dvě hodiny z brány železáren vyhrnul houf lidí, tak se do jedné tramvaje nevešli a jely za ní další. Naštěstí měli všichni dělnické týdeníky, ale ty jsem měl klešťičkami štípat podle dne. 
Zajímavé bylo, že všem končila pracovní doba ve 14:00, ale oni už v tu dobu píchali odchod. Přitom se museli předtím osprchovat a dojít od hal k bráně cca jeden kilometr. 

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.