Nezařazené

Focení na veřejnosti

Jste také na rozpacích, jestli můžete vyfotit personu bez jejího souhlasu?
Jestli fotím Svatováclavský jarmark nebo Matějskou pouť, tak se asi těžko vyhnu tomu, aby tam nebyli nějací lidé. A žádat všechny o svolení je utopie. Někdy, když to jde, tak si počkám až lidé přejdou, někteří se zastaví a počkají, až to cvakne. 
Pokud ale dnes fotíme mobilem, tak to ostatní ani nepostřehnou. 
Na druhou stranu jak by vznikly ty krásné portréty, které si přivezou cestovatelé a my se nimi kocháme. 
Vnučka mi onehdy při návštěvě Bratislavy řekla, že má raději, když jsou fotky živí, tzn., že jsou na nich lidé.
Jako příklad uvádím fotku z Lázní Teplice nad Bečvou. Bylo mi blbé vyfotit to pítko jen tak osamoceně, tak jsem požádla cizí slečnu, aby mi zapózovala a udělala jako že pije. 

Pítko u pramene v Lázních Teplice nad Bečvou.

9 komentáře

 • Sugr

  Ano, prý se osoby na veřejnosti nesmí fotit bez jejich svolení, anebo jim musíš na blogu rozostřit obličeje. Paradoxem je, že jsou tu blogy, kde si lidé dávají své fotky obličejů tak detailně, že si k tomu ještě přidají celé adres a fotky svých příbytků. Samozřejmě fotky osob svých dětí, vnoučat a zvířat, takže pak se diví, že se diví…:-))

 • Vik

  Ahoj Mirku, tak zkouším, jak funguje vkládání komentářů tady na WordPress (díky za radu, já to posledně přehlédl 🙂
  Taky mám rád živé fotky, ale současně mám rád i zátiší, třeba i černobílé záběry na nějaké místo… Ono přijde na to, co se fotí a co z toho chce fotograf dostat za výsledek 🙂
  Na slečně se mi líbí, že byla ochotná zapózovat. To by asi každá taky neudělala 🙂
  A je pravda, že v době mobilů s kvalitním foťákem není problém zahrát si na paparazziho – pro okolí to může působit, jakože člověk píše sms nebo hledá něco na netu.

  • MirekC

   No, Viku, to skryté nebo maskované focení mobilem je určitě možné, ale já i tak mám pocit, že se na mě ta osoba dívá …

 • Vik

  Ahoj Mirku, odpoledne jsem sem psal komentář, ale po odeslání se neukázal a ani teď tam není. Tak jsem asi něco odkliknul špatně. Ta momentka je hezká. A líbí se mi, že ta slečna byla ochotná zapózovat 🙂 No a myslím, že dnes opravdu není problém vyfotit cokoli kdekoli, když jsou ty foťáky v mobilech. Ono to napohled vypadá, že člověk třeba píše sms nebo brouzdá po netu – a zatím fotí.

  • MirekC

   Viku, nově příchozí komentátoři a jejich první komentář čekají na schválení. Když je pak jednou povolím, tak pak už se to na nic neptá. Je to asi ochrana proti spamu.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.