Nezařazené

Jádroviny a olejnatá semena

Jádroviny jsou plody různých druhů stromů, keřů, případně jiných rostlin, např. ořešáku, lísky, mandloně, palmy kokosové, podzemnice olejné.

 Mezi jádroviny řadíme i persiko, což jsou semena peckovitého ovoce, především meruněk, broskví, rynglí, slív apod.

 V PV nejčastěji používáme:

          mandle: semena mandloně obecné. Rozdělení:

          vlašské ořechy – semena ořešáku, obsahují až 63% tuku, ořechového oleje, který má příznivé antisklerotické účinky

          lískové oříšky: plody, příp. semena lísky obecné nebo jejich odrůdy, podle toho jsou kulovité nebo válcovitě protáhlé. Oplodí (skořápka) je barvy žlutohnědé, hladké, řídčeji i pruhované. Ve skořápce je uloženo jádro srdcovitě vejčitého tvaru, obalené hnědým osemením. Jádro obsahuje až 60% tuku.

          arašídy: jsou plody, resp. Semena podzemnice olejové, jež se k nám dováží především z Afriky a Asie. Semena jsou vejčitá a jsou obalená červeným, snadno odstranitelným osemením. Vlastní jádro je bílé a silně olejnaté. Vyloupaná jádra mají nepříjemnou luštěninovou příchuť, kterou však pražením ztrácejí a dostávají příjemnou nasládlou olejnatou chuť.

 Význam a použití jádrovin:

     Význam spočívá především v jejich vlivu na zlepšení chuťových a aromatických znaků a zvýšení biologické hodnoty pečiva. Technologické procesy výrazně neovlivňují, ale určitou nevýhodou při jejich použití je poměrně značná nestálost jádrového oleje, vyvolaná biologickými pochody. Proto je převážná část jádrovin v pečivu předem tepelně zpracovaná. jsou sušené dvojnažky kmínu lučního, rostoucího u nás divoce na loukách a kultivovaně na polích po celé střední Evropě. Nažky jsou podobné nažkám fenyklu, jsou však menší, zřídka jsou delší než 5mm a širší než 1,5m. Barvu mají jasně hnědou, jsou bohaté na oleje. Upotřebení kmínu je mnohostranné. Používá se v domácnostech při úpravě polévek, mas, bramborů, dále pak v pek. Průmyslu, cukr. výrobě a při výrobě likérů.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.